SHKRIMI
e hënë, 18 shkurt 2019

FTESË PËR VEPRIMTARËT, PËR LUFTËTARËT E LPK-UÇK'së DHE PËR BASHKËKOMBASIT TANË PA DALLIM

Prishtinë, 30 qershor 2018:


 


Bashkekombas,

bashkeveprimtare dhe

bashkeluftetare te nderuar,

Shoqeria Levizja, me 14 korrik 2018, ne oren 11, organizon shpalosjen-zbulimin e Pllakes ne bazen e LPK-UÇK-se ne Golem te Kavajes. Shtepia e Musa Demirit ("Haxhi Babes") ka qene baze e Levizjes Popullore te Kosoves dhe ushtrive çlirimtare shiptare te themeluara prej saj. Ne kete shtepi gjate atyre viteve (1994-2001) kane qendruar qindra veprimtare, drejtuese e luftetare te LPK-se me detyren dhe pergjegjesine e madhe: pergatitjen dhe organizimin e luftes se armatosur per çlirimin e tokave te pushtuara te Shqiperise. Shume prej ketyre veprimtareve, drejtuesve e luftetareve kane rene ne altarin e lirise.


Kjo eshte Pllaka e pare qe vendoset ne shtetin shqiptar (nje e treta e Shqiperise). Shtepi baza te LPK-UÇK-se kishte anekend Shqiperise londineze. Prandaj, me te drejte thuhet qe shteti shqiptar ishte baza me e rendesishme e Luftes Antipushtuese-Çlirimtare te LPK-UÇK-se dhe Levizjes sone kombetare pergjithesisht. Aty strehoheshin, aty pergatiteshin e sterviteshin, aty armatoseshin, aty ushqeheshin dhe aty i lidhnin plaget luftetaret e lirise. Ishin te shumte oficeret dhe ushtaret vullnetare nga shteti shqiptar ne luften per çlirimin e tokave te pushtuara te Shqiperise. Shume prej tyre jane Deshmore te Ardheut. Shteti shqiptar dhe populli yne aty hapen dyerte dhe u bene strehe e ngrohte edhe per qindra mijera bashkekombes te tyre te debuar nga Serbia shoviniste...

I perjetshem kujtimi dhe nderimi per shoket tane Deshmore! E perjetshme lavdia per Ta! Lavdi Levizjes Popullore te Kosoves dhe ushtrive çlirimtare te themeluara prej saj!

I perjetshem falenderimi, e perjetshme mirenjohja per shtetin ame dhe per popullin tone aty! Perjete krenare qe jemi shqiptare e bije te Shqiperise!

Xhevat Bislimi, kryetar i Shoqërisë "Lëvizja"

Prishtinë, 30 qershor 2018kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks