SHKRIMI
e mërkurë, 19 dhjetor 2018

FATMIRE KRASNIQI: BUZËQESHJA NË FYTYRAT E NXËNËSVE

Mynih, 14 janar 2018: (Me vargjet e Naimit, në torte, u hap klasa në gjuhën shqipe në Fürstenfeldbruck) - Këshilli për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari, në bashkëpunim me Këshillat e prindërve, me punën dhe përkushtimin e saj po arrin t’i nxit bashkëkombësit në rrugën e vlerave, për rrezedritën e atdheut, gjuhën shqipe. Që për këtë gjuhë hyjnore t’i joshin edhe fëmijtë tanë mërgimtarë, që përmes ngrohtësisë së gjuhës ta ndiejnë dashurinë për atdheun, këngën, identitetin, historinë e mbi të gjitha për rrënjët e thella Pellazgo-Iliro-Shqiptare.

Në këtë rrugëtim, për Mësimin Plotësues, dita-ditës dukshëm po vije duke u rritur numri i nxënësve. Ndërsa, më 12.01.2018 në Fürstenfeldbruck (Grund und Mittelschule, Theodor-Heuss Str.) u hap klasa me mësimdhënës, poetin, Milazim Kajtazi, të cilët i bënë një befasi mësuesit dhe nxënësve me tortën, e cila mbante në vete porosinë e poezisë “ Gjuha Jonë” e të madhit, Naim Frashërit.Në këtë ceremoni, të hapjes së klasave, i pranishëm ishte edhe profesor Isuf Bytyçi, sekretar i KMPGJSH-së, i cili ditë më parë ishte i pranishëm edhe në hapjen e klasës në Giesing, adresa: Grundschule; WeißenSeestraße 45, në Munih, me mësimdhënësen Fahrie Basha. Ndërsa mësuesi Milazim Kajtazi, nxënësve dhe prindërve iu drejtua me këto fjalë: “Në zinxhirin nxënës-mësues-prind, Mësimi Plotësues në Gjuhën Shqipe do të ketë sukses. Kurse profesor Isuf Bytyçi, të pranishmëve, prindërve që solemnisht e hapën klasën e parë shqipe iu tha: KMPGJSH-ja ka para vete sfida të mëdha, por, së bashku me ju do t’ia dalim, ku dhe nga këtu ftoj të gjithë prindërit shqiptarë që të mos hezitojnë po t’i sjellin fëmijtë në shkollë për të mësuar gjuhën e tyre, historinë, gjeografinë dhe kulturën shqiptare.

Në ditën e parë të shkollës shqipe, më të buzëqeshur ishin nxënësit, ngaqë i morën librat dhe bekimin e prindërve, të mësuesit Milazim Kajtazi dhe profesorit, Isuf Bytyçi.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks