SHKRIMI
e hënë, 28 maj 2018

SHERADIN BERISHA: 'RIVALITETI' I LIDERSHIPIT DHE (KEQ)MENAXHIMI I PARASË PUBLIKE! (FOTO)

Pashtriku.org, 16 maj 2017:

- Shteti ka buxhetin miliardëshe!

- Kush e synon pushtetin për ta menaxhuar buxhetin?

- Partitë me lidershipin e tyre!

- Ee, çka janë në të vërtetë partitë?

- Janë struktura të organizuara politike që abuzojnë në forma të ndryshme me paranë publike!


***

Për mendimin tim në Kosovë të gjitha partitë politike dhe liderët e tyre që synojnë pushtetin ekzektutiv janë të njejtë, përjashto këtu Lëvizjen Vetevendosje, të cilës akoma s'ia kemi provuar pushtetin. Rrjedhimisht rivalitetin e tyre politikë e ka ndërtuar 'lufta e egër' dhe e pakompromis për pushtet, e jo parimet apo morali i tyre politikë! Për 18 vjet rresht pas luftës në Kosovë, kemi parë se si lidershipi i partive "rivale" politike: PDK, LDK, AAK, pastaj LDD, ORA, AKR, NISMA etj., gjatë zhvillimeve të ndryshme politike, e veçanërisht gjatë fushatave elektorale (shohim edhe këto ditë të parafushatës për zgjedhjet e parakohëshme) në debate të shumta televizive, nuk i kursejnë fjalët, për të artikuluar sa më shumë premtime të rreme e boshe, por edhe akuza dhe kundërakuza ndaj njëri tjetrit, për të joshur e mashtruar sa më shumë elektoratin e varfër.

Shikuar nga ky prizëm, "lufta" për pushtet këto parti i bënë të ndryshëm dhe mjaftë "armiqësorë" në sy të opinionit publik, ndërkohë që në jetën e përditshme shefat e tyre si: Kadri Veseli, Hashim Thaçi, Isa Mustafa, Ramush Haradinaj, Behgjet Pacolli, Fatmir Limaj etj., bashkëpunojnë mirë me kompanitë dhe firmat e shumta, të regjistruar në emër të tyre, të vëllezërve, fëmijëve, të afërmve apo të miqve, të cilat përfitojnë tendere shumëmilionëshe (nga paratë publike - taksapaguesit) për ndërtimin e rrugëve, shkollave, shesheve, qendrave sportive, ndërtesave shumëkatshe etj.

Tashmë është bërë i ditur fakti se, kjo garniturë e politikanëve, para dhe gjatë luftës ka abuzuar e vjedhur qindra milonë marka gjermane, franka zvicerane, dollarë etj., nga fondi i 3%'it dhe "Vendlindja Thërret", ndërsa pas luftës përveç parasë publike, e menaxhon kontrabandën me derivate të naftës, me narkotikë, me cigare… Për më tepër strukturat e tyre (edhe parapolitike) i kanë të rregulluar mirë raportet për menaxhimin e të gjitha kazinove (bixhozeve), bastoreve etj., në Kosovë, të cilat në këtë drejtim bashkëpunojnë me bosat e politikës dhe grupet tjera të interesit në rajonë e më gjerë. Dhe, rrjedhimisht nga të gjitha këto veprimtari të ligjshme e të paligjshme ata kanë krijuar pasuri përrallore.

Kjo oligarki, duke e shfrytëzuar fuqinë e pushtetit, në vendet më atraktive të Kosovës, ka ndërtuar hotele e lokale të natës për punë biznesi, pallate e shtëpi shumëkatshe, villa e supervilla luskoze... Po t'i vizitojmë lagjet e Prishtinës: Veternikun, Taslixhen, Arbërinë, Dardaninë, etj., apo Liqenin e Badofcit, Grykën e Rugovës, Malet e Sharrit, Brezovicën, Parkun Kombëtar në Prevallë etj, etj., do të shohim, se sa rahatshëm bashkëjetonë kjo specie e politikanëve, ndërkohë që shumica e popullatës janë të papunë, dhe përballen çdo ditë me tmerrin e skamjes!

Dhe në fund!

Kur bëhet fjalë për fuqinë politike të shefave partiakë (në cilësinë e kryeministrit), kam vënë re, se fuqia e tyre nuk buron tërësisht nga vota e qytetarëve, (e cila vidhet, blihet apo manipulohet), por impulsohet (përkrahet) nga qendrat politike, diplomatike e financiare ndërkombëtare, të cilat kanë intersa dhe agjenda të ndryshme në Kosovë…!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks