SHKRIMI
e shtunë, 22 shtator 2018

FATIME XHAFOLLI: DINAKËRIA DJALLËZORE NË ARENËN E PËRGJAKUR!

Prishtinë, 30 shtator 2017: Përgatitja e skenarit nga disa që thirreshin postierë për të arrit qëllimin përsonal përmes përçarjes, nuk është asgjë tjetër veçse një sëmundje patologjike.Të aranzhohet kaq me dinakëri djallëzore vetëm sa për të sjellë turbulencë kolektive dhe të mos diktohet fare, kjo vërtetë është për t'u habitur.

Arena në fjalë është një fushë mejdani ku shpesh herë të dyja palët dalin të pa kënaqura. Skenaristi me paramendim gjithmonë, e kam vrejtur këtë, parashtron pyetje provokuese dhe i lë të dyja palët pastaj të vazhdojnë deri në shqetësim. Nganjëherë dukshëm e mbronë palën që ka ndonjë interes, o monetar, o politik...

Për dallim kësaj radhe ai dërgoi një hyzmeqar për të mbajtur rendin, por axhamiu që po shërbente ujë, disi i emocionuar mezi këmbët po e mbanin, i shkreti i pendueshëm nga roli po thirrte për qetësi...

Ngjarja ka ndodhur diku në një cep të tokës ku një popull i tërë udhëhiqet nga oligarkët, nga dinakët e etur për t'i përçarë deri në gjakosje njerëzit dhe të fshehur prapa perdes, ngrisin dy gishtat e mëdhenj të dy duarve në shenjë të fitores...P.sh., e tëra kjo do të përcillet me vëmendje dhe nuk mund të fshihet askush qoftë edhe në mezerinë ku darka shërbehet me venë franceze...

Të nderuar ky shkrim mund të lexohet vetëm midis rreshtave, prandaj në pamundësi për t'a sqaruar më shumë po e lë të hapur mundësinë të kuptoni aq sa mundeni. Ju dëshiroj mbrëmje të mirë!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks