SHKRIMI
e premte, 21 shtator 2018

PRIZREN: MË 16 TETOR 2017 (ORA 17) PROMOVOHET LIBRI 'MONOGRAFI - SELVER BAJRAM MAҪKAJ - DËSHMOR I KOMBIT'

Pashtriku.org, 12 tetor 2017: Në maj 2017, Shtëpia Botuese "QKPSHA GJAKOVA" në shtypshkronjën 'LENA GRAFIK' e botoi librin: "MONOGRAFI - SELVER BAJRAM MAҪKAJ - DËSHMOR I KOMBIT" të autores Xhyhere Vezaj - Maçkaj.

Ky libër që tashmë ka arritur në duart e lexuesve, do të promovohet, më 16 tetor 2017, ora 17:00 - në sallën e amfiteatrit të Madh (Fakulteti i Edukimit) të Universitetit të Prizrenit "Ukshin Hoti".

Në pjesën oratorike të këtij eventi promovues pritet të flasin:

- Prof.dr.Ramë Vataj, rektor i Universitetit "Ukshin Hoti",

- Zonja Mevlyde Mezini Saraçi, redaktore e librit,

-Ruzhdi Saramati dhe Bedri Hoxhaj, bashkluftëtarë të dëshmorit Selver B.Maçkaj,

- Prof.dr.Sabahajdin Cena dhe autorja e monografisë, Xhyhere Vezaj Maçkaj (bashkëshortja e dëshmorit).

***

Ndërkaq në pjesën artistike të programit, do të recitohen:

- dy vjersha kushtuar Dëshmorit të Kombit, Selver B.Maçkaj,

- një monolog nga poeti Dibran Fylli,

- një këngë e rapsodëve të shquar, Dida, Ҫela dhe Kovaçi nga Kukësi, si dhe

- një këngë patriotike nga Remzije Osmani.

Jeni të mirëseardhur!

Për Këshillin organizativ dhe përfaqësuesit tjerë, parashtrues i programit: Prof.Dr.Sabahajdin Cena

Prizren,14 shtator 2017kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks