SHKRIMI
e mërkurë, 24 tetor 2018

ARGJIRA (ARI) UKIMERI: KURIOZITETE (IV)

 Prizren, 7 dhjetor 2017: Arturina – Egjipti i lashte, shquhej ne cdo gje. Arti dhe Kultura zinin vend ne secilin qytetar. Njerezit e ketij populli shiheshin me sy pozitiv nga popujt fqinje. Nje rol te rendesishem ne jeten egjiptase, luante edhe feja. Sipas tyre, kur te vdes njw person, ai mbeshtillet me fasho, lecka te ndryshme dhe i kendonin kenge. Pervec ketyre gjerave mortore, bashke me trupin e te vdekurit ne arkivol futeshin Lira te cmuara te njohura si Arturina. Kjo ndodhte me qellim qe personi ne fjale mos te pengohet ne rrugetimin e tij drejte amshimit. Te gjithe qytetaret ne Egjipt kur vdisnin, gezonin te drejte te mbeshtillen me keto lloj te lirave.

Alfabeti Hebre - pervec pervujterise, kultures dhe besnikerise ndaj vendit te tyre, hebrenjte rol te rendwsishem i kane kushtuar gjuhes. Permes simboleve, shkronjave dhe pikturimeve ata kane arritur te mirren vesh mes vete. Ndersa, alfabeti i tyre numeron gjithesej 22 shkronja.

Trizomia – Eshte crregullim neurobiologjik. Pwr dallim nga sindromet tjera, Trizomia karakterizohet nga njw numer me shume i kromozomeve. Njerezit qe kane kete crregullim kane sy te vegjel te skuqur, koke te rrumbullaket te shtypur nga mrapa, goje te vogel. Zakonisht, kjo sindrome preke me shume vajzat.Nefroni – Veshkat jae organe shume te rendesishme ne trupin tone. Ato kryejne funksionin e urinimit tek ne. Ato kane formen e fasules. Poashtu, vija qe ndane veshkat quhet Nefron (ne baze te nje mjeku qe kishte zbuluar disa komplikime ne keto organe). Pwr kete arsye, specialisti i ketyre organeve njihet me emrin Nefrolog.

Idete fetare dhe antifetare – Shume filozofe dhe shkencetare kishin dal me qendrimet e tyre antifetare. Nder ta ishte edhe filozofi gjerman Frederith Foyerbah. Ne vepren e tij Feja dhe Njeriu, autori shkruan: Njeriu e ka krijuar fene (me qellim te frikesimit dhe largimi nga gjerat negative) dhe jo feja njeriun. Ndersa Frederith Nice shkruan: Ejani te gjuajme zotin me gure. Ai (Zoti) nuk egziston.

Nostradamusi dhe profecite e tij - Mjek, filozof dhe profet francez. Michelle des Notredame (Nostradamus), njihet per parashikimet e tija te sakta. Shembulli me i sakte i profecise se tij eshte ky: Derisa filozofi qendronte ne oborrin e tij, aty kaloi nje vajze. Vajza ne fjale e pershendeti me termin “Pershendetje Profesor”, ky ia ktheu: Pershendetje zonje. Vajza e habitur e pyeti: Perse me the ashtu? Filozofi ia ktheu: Heren e dyte kur te kalosh kendej, do te jesh vete e dyta (kjo tregoi qe vajza kishte shkuar te takoi partnerin e saj, me pas do te martohej me te).

Tempulli Solomon – Njihet nder tempujt e pare monoteiste ne bote. Profeti ne fjale kishte intelegjence te larte. Prandaj, ne cdo hyrje te cdo tempulli ne Izrael shkruhet keshtu: Kemi prejardhje Abrahamike dhe dije Solomonike.

Vdekja e gjeniut - Fizicienti me prejardhje hebraike Albert Ainshtajn njihet per gjenialitetin e tij, vajzen jashtemartesore etj. Vdic i vetem ne banesen e tij. Ne fillim mendohej per nje vrasje te dyshimte ndaj tij. Mirepo, gjeniu kishte nje vdekje normale. Pas dy javesh vdekjeje, era e rende filloi te qarkulloi ne lagjen ku jetoi, qytetaret lajmeruan organet e rendit ku dhe u vertetua qe personi ne fjale ishte, se shkencwtari vdiq.

Lutja dhe Njeriu - Inkasit e vjeter njihen per menyren e jetes religjioze dhe asaj kulturore qe kishin. Besimi ne zot, ishte pasqyre drejtesie per kete popull. Lutjet e shumta qe benin, dashuria e zotit ishte prane tyre (ashtu mendonin ata). Nder lutjet kryesore per ta ishte: Zot i vdekur dhe i amshuar. Na i fal mekatet tona. Ndwrsa kjo lutje pothuajse eshte huazuar nga te krishteret, ku luten keshtu: Ati yne qe je ne qiell, u shenjterofte emri yt, ardhte mbreteria jote,u befte vullnesa jote si ne qiell ashtu ne toke, buken tone te perditshme na jep sot, na i fal fajet tona, si falim ne fajtoret tane, e mos na lere te biem ne tundim, por na liro nga i keq. Ky eshte nje huazim dhe pershtatje e lutjeve.

Truri dhe njeriu - Njeriu eshte qenia me e persosur ne rruzullin tokesor. Kjo eshte vertetuar shkencetarisht dhe fetarisht. Truri yne, permbane gjithesej 1.5 miliarde qeliza. Deri ne moshen e vonshme, qelizat jane riprodhuese. Ndersa tek disa njerez, riprodhimi i qelizave mund te ndaloi edhe me heret.

Perzgjodhi dhe pergatiti: Ari Ukimeri

Prizren, 30.11.2017 -


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks