SHKRIMI
e shtunë, 26 maj 2018

Ma.Sc.VIOLETA PIRRAKU - BAJRAKTARI: PËR TY, BABË

Pashtriku.org, 30. 01. 2017:


 


 


PËR TY, BABË

Mbi mallin, vetmia.

Mbi dhimbjen, krenaria.

Në natën me acar, kujtime fëmijërie.

Për shtytjen dhe vullnetin,

që nuk matej me kohë.

Për hapin e marrë, e vendimet e prera!

Nata e fundit e frymës .....

Mbi forcën për të triumfuar!

Atdheun muzë, në luftën për fitore!

Ecje me peshën e kohës së pathyeshme.

Me hapa të rëndë sa vet jeta.

Kurrë i përkulur, mbi stuhi e re të egra!

I tillë ishe!

I tillë mbete!

Para rrebesheve të kohës, fanar e frymëzim!

Si lis i papërkulur, që nuk e thyen asnjë shtrëngatë!

Malli që djeg e përvëlon për dritën që ndriçon.

Për yllin që të përcjellë, për dheun që të mbulon.

Flamur mbi flamurtarë!

Në këtë natë kur gjithçka të djeg e përvëlon.

Kur bora kristale mbi trupin tënd ndërton.

Asnjë fjalë!

Asnjë zë!

Se madhështia e kohës ecën mbi dy këmbë!

Bota sjell mesazh mbi fatin e gjakun tënd.

Mbi gurin e rëndë që mban te koka.

Rruga ka shtigje, jeta nuk është labirint!

Ajo ka kahe...

Zgjodhe më të mirën!

Mbi mallin, vetmia.

Mbi dhimbjen krenaria!

Ma.sc. Violeta Pirraku - Bajraktari, 30. 01. 2017
 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks