SHKRIMI
e diel, 15 korrik 2018

PROF.AGRON DALIPAJ: GJUHA SHQIPE DHE IDIOTIZMI I AKADEMIKËVE!

Pogradec, 1 korrik 2017: Si sot, 371 vite më parë, lindi Gottfried Wilhelm Leibniz (1646 - 1716), dijetari i madh gjerman i cili për gjuhën shqipe ka lënë thënien legjendare: "në qoftëse duam të dimë historinë para Krishtit dhe shkencat e asaj kohe, duhet t'i drejtohemi gjuhës shqipe". Duhet të kalonin gati katër shekuj që metoda më shkencore e etimologjisë, ajo e motivimit me anë të embriomorfeve të shqipes, të vërtetojë jo vetëm profecinë e Leibniz, por edhe të saktësojë se të gjitha gjuhët indoeuropiane janë plagjiatura të shqipes. Çkodifikimi i fjalëve të gjithë gjuhëve të familjes sonë gjuhësore është tërësisht i varur nga shqipja. Çdo gjuhë, që nuk shpjegon dot me mjetet e saj fjalët e saj, nuk është gjuhë por thjesht një plagjiaturë gjuhësore që ka nevojë për gjuhën e origjinës e cila nuk mund të jetë më shumë se një. Shqipja është e vetmja gjuhë që mund të vetshpjegohet dhe të shpjegojë të tjerat gjuhë indeuropiane. Nuk do jetë e largët koha kur europianët do tu drejtohen trojeve shqiptare për turizëm gjuhësor. E vetmja pengesë që na duhet të kalojmë, është idiotizmi i akademikëve tanë. Por ne mund t'ia dalim më mirë pa ata. Le të jetë koha dëshmitare. Gottfried Wilhelm Leibniz (1646 - 1716)


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks