HISTORI
e premte, 26 prill 2019

MEHMET HAJRIZI: DEMONSTRATAT E VITIT 1968 (5)

Pashtriku, 24 mars 2019: 13 Demonstratat e vitit 1968 Viti 1968 mund të karakterizohet si vit i trazirave dhe shqetësimeve në plan rajonal e ndërkombëtar. E pakënaqur me gjendjen ekzistuese në vendet e tyre dhe në botë, e revoltuar për t...

me shumë

DR. AGIM ZOGAJ: MARRËDHËNIET SHQIPTARO - JUGOSLLAVE DHE ÇËSHTJA E KOSOVËS 1945-1948 (1)

Prishtinë, 22 mars 2019: Në vitin 2016 'Kosova PEN Center' në Prishtinë, botoi librin e studiuesit Agim Zogaj "MARRËDHËNIET SHQIPTARO - JUGOSLLAVE DHE ÇËSHTJA E KOSOVËS 1945-1948". Redaktorë të librit janë: Prof. Dr...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: LËVIZJA E PASHUAR KOMBËTARE (4)

Prishtinë, 22 mars 2019: 1.2 Lëvizja e pashuar Kombëtare Ndërsa kalvari dhe vuajtjet e popullit shqiptar nën sundimin e ri sllav vazhdonin, Kosova e nisi Lëvizjen e re Kombëtare për çlirim nga pushtuesi, që do të zgjasë n&...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: ÇËSHTJA SHQIPTARE DHE LËVIZJA KOMBËTARE E KOSOVËS (3)

Pashtriku, 19 mars 2019: 1.1 Çështja e Kosovës Populli shqiptar i Kosovës, është pjesë e kombit të tërësishëm shqiptar dhe jeton në trojet e veta që nga parahistoria. Shqiptarët e Kosovës përbëjnë...

me shumë

ISMAIL ARSLLANI: TETOVARI QË MORI PJESË NË LIDHJEN E DYTË TË PRIZRENIT

Tetovë, 16 mars 2019: Kush ishte Ahmet Vehap Lushi nga Tetova, i cili përfaqësonte shqiptarët e rajonit të Tetovës në Lidhjen e Dytë të Prizrenit. -Për atdhe dhe bashkim, ishte porosia e këtij atdhetari pak para vdekjes së tij. ...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: HISTORI E NJË ORGANIZATE POLITIKE DHE DEMONSTRATAT E VITIT 1981 - HYRJE (2)

Pashtriku, 15 mars 2019: Natën e 17 janarit 1982 në Untergruppenbach të Gjermanisë kanë ndodhur tri ngjarje historike për Kosovën: Në bazë të Tezave të Frontit Popullor për Republikën e Kosovës, u arrit marrëveshj...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: HISTORI E NJË ORGANIZATE POLITIKE DHE DEMONSTRATAT E VITIT 1981 (1)

Pashtriku, 13 mars 2019: "Ligji i parë i historisë është të mos thuash kurrë asgjë të rreme dhe të mos kesh frikë të pohosh tërë të vërtetën" - Ciceroni 106 - 43 p.e.s,) *** Në vitin 2008 SHB...

me shumë

ISMAIL ARSLLANI: DEBUTIMI I TETOVARËVE MË 1941 ME INSTRUKSIONET E TIRANËS

Tetovë, 5 mars 2019: Selim ef. Shehapi, intelektual i shquar nga Tetova, zgjidhet deputet në Parlamentin e Shqipërisë. - Kuadro shqiptare zgjidhen në Gjykatën e Shkallës së Parë në Tetovë, në Sektorin e financave, në Bank&e...

me shumë

FAHRI DAHRI: LASHTËSIA E RRËNJËVE TË FISIT ÇAM TË ÇAMËRISË

Itali, 1 mars 2019: I.- Tetë njësitë administrative të Thesprotisë. Është një e drejtë dhe e arsyeshme përgënjeshtrimi i mashtrimeve, kamuflimeve dhe shpifjeve të kahershme dhe në vazhdimsi të atyre që sot &cce...

me shumë

LETËRKËMIBIMI I IBRAHIM KELMENDIT ME SHOKËT E LËVIZJES (1980 - 1982)!

Pashtriku, 23 shkurt 2019: 1. Letër e Ibrahim Kelmendit për Hysen Gegën, 4 qershor 1980 2. Letër e Demë Demaj për Faridin Tafallarin, korrik 1980 3. Letër e Demë Demajt për Faridin Tafallarin, korrik 1980 4. Letër e Ibrahim Kelmendit për Jusuf Gërvall&...
me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks