HISTORI
e premte, 19 korrik 2019

KUR MBRETËRIA SHQIPTARE NJIHTE QEVERINË E GJENERALIT FRANKO TË SPANJËS (1936)

Francë, 10 Qershor 2019: “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 28 nëntorit 1936, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me njohjen asokohe të qeverisë së gjeneralit Franko të...

me shumë

EXCELSIOR / KUR FRONI I SHQIPËRISË U PROPOZOHEJ, MË 1914 DHE 1922, TRASHGIMTARËVE TË NAPOLEON BONAPARTIT

Francë, 10 Qershor 2019: “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 1 korrikut 1914, në faqen n°7, dhe të hënën e 9 janarit 1922, në ballinë, shkrimet në vijim në lidhje me propozimin e fronit të Shqipëris&eu...

me shumë

LE MIROIR (1920) / PËRHAPJA E FIZKULTURËS NË SHQIPËRI NGA KRYQI I KUQ AMERIKAN (FOTO EKSKLUZIVE)

Francë, 6 Qershor 2019: “Le Miroir” ka botuar, të dielën e 30 majit 1920, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me përhapjen e fizkulturës në Shqipëri nga Kryqi i Kuq Amerikan, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet...

me shumë

FAHRI DAHRI: AKUMULIMI FILLESTAR INFORMAL LINDI POLARIZIMIN EKONOMIK NË SHOQËRINË SHQIPTARE

Itali, 4 qershor 2019: (Vijon nga numri i kaluar) Pikërisht këto mënyra që u vendosën duke praktikuar përdorimin e formulës Para-Mall-Para (P-M-P), lindën akumulimin fillestar informal, i cili u rrit e u zhvillua tek ne duke krijuar...

me shumë

DILAVER GOXHAJ: KONGRESI I PËRMETIT - KUVEND MBARË KOMBËTAR

Tiranë, 1 Qershor 2019: Ideja për thirrjen e Kongresit të Përmetit para 75 vitesh, më 24 maj 1944, dihet që është realizuar me propozim të udhëheqjes së PKSH. Thirrja e tij u parashtrua në mbledhjen e Kryesisë së K&eu...

me shumë

MEDIA FRANCEZE (1932) / SHQIPËRIA, NJË VEND KU FUTBOLLI PO ZHVILLOHET DHE POPULLARIZOHET ME HAPA TË SHPEJTA

Francë, 1 Qershor 2019: “L’Auto” ka botuar, të dielën e 5 qershorit 1932, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me zhvillimin dhe popullarizimin e futbollit në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut &ld...

me shumë

YLLI POLOVINA: BEOGRAD, 1 PRILL 1999, IBRAHIM RUGOVA ME SYTË PËRDHE! (16)

Tiranë, 29 maj 2019: Ylli Polovina - Sekretar i Parë në Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Romë nga 8 dhjetori 1997 deri në 3 mars 2002. Shkrimi i gjashtëmbëdhjetë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për &ldqu...

me shumë

SULEJMAN SELIMI - NGA 'NJËSHI' I FUTBOLLIT KOSOVAR, TEK LIDERI I UҪK-së

Pashtriku, 26 maj 2019: /Divjakë (Berishë), 24 maj 1999 - Flet Sulejman Selimi, komandanti i Gardës Kombëtare të Kosovës./ Sulejman Selimi është i datëlindjes 1970, lindur në Açarevë të Drenicës, kryer shkollë...

me shumë

U PROMOVUA LIBRI 'SHQIPTARËT E MAQEDONISË SË VERIUT NË LUFTË PËR PAVARËSI KOMBËTARE (1844-1914)', I PROF.DR.VEBI XHEMAILIT

Tetovë, 20 maj 2019: U PROMOVUA LIBRI "SHQIPTARËT E MAQEDONISË SË VERIUT NË LUFTË PËR PAVARËSI KOMBËTARE (1844-1914)", I PROF.DR.VEBI XHEMAILIT, e botoi shtypshkronja e mirënjohur FOCUS PRINT nga Shkupi.

me shumë

YLLI POLOVINA: 'KADAL ADNAN!', PARA MILLOSHEVIÇIT IBRAHIM RUGOVA FRENON NDIHMËSIN E TIJ ADNAN MEROVCI! (15)

Tiranë, 20 maj 2019: Ylli Polovina - Sekretar i Parë në Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Romë nga 8 dhjetori 1997 deri në 3 mars 2002. Shkrimi i pesëmbëdhjetë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks