SHKRIMI
e enjte, 20 shtator 2018

SHERADIN BERISHA: LAMBERTO ZANNIER, SHEFI I MADH I KOSOVËS(!)DHE KRYENEGOCIATORI I 6 PIKËSHIT TË BAN KI MOONIT! (NGA ARKIVI - GUSHT 2008)

Pashtriku.org, 23 korrik 2017: "Negociatat Prishtinë-UNMIK-Beograd për gjashtë pikat e kreut të OKB-së, Ban Ki-moon, janë shumë të zorshme, delikate dhe komplekse, por i dërguari i tij i posaçëm në Kosovë, Lamberto Zannier, ka zgjidhje për to. Këto zgjidhje ai do t'ia paraqesë Prishtinës dhe Beogradit në ditët e ardhshme" - kështu thuhet në një shkrim të botuar më 1 gusht 2008, në portalin pashtriku.org, në kuadër të shkrimeve me moton "Kah po shkon Kosova?"

Në vijim lexoni të plotë këtë shkrim:

Kah po shkon Kosova?

A po krijohet policia etnike serbe në Kosovë?!


• Shefi i UNMIK-ut Lamberto Zannier, ka deklaruar se ai është shefi i madh në Kosovë, përderisa të jetë në fuqi Rezoluta 1244...

Negociatat Prishtinë-UNMIK-Beograd për gjashtë pikat e kreut të OKB-së, Ban Ki-moon, janë shumë të zorshme, delikate dhe komplekse, por i dërguari i tij i posaçëm në Kosovë, Lamberto Zannier, ka zgjidhje për to. Këto zgjidhje ai do t'ia paraqesë Prishtinës dhe Beogradit në ditët e ardhshme.

Në një intervistë për „Kohën Ditore“, Lamberto Zannier i ka bërë publike hollësitë dhe qëllimet e negociatave për gjashtë pikat e Ki-moonit:

- polici,

- gjyqësi,

- doganat,

- menaxhimin e kufirit,

- objektet e kultit dhe

- transportin / telekomunikacionin.Shefi i UNMIK-ut Lamberto Zannier.


Për policinë, Zannier paralajmëron një ofertë, e cila do të krijonte policinë etnike serbe brenda Policisë së Kosovës, por me autonomi speciale në zinxhirin e saj komandues.

Dogana në veri të Kosovës, sipas shefit të UNMIK-ut, do të mund t'i ngjante modelit të Hong-Kongut, një territor me dy zona doganore. Gjyqësia po të njëjtin format.

Zannier ka thënë se për këto nisma ka përkrahjen e Grupit të Kontaktit, kurse Prishtina zyrtare përkrah po ashtu, duke qenë e informuar për çdo gjë.

"Takimet", siç i quan kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi këto negociata, përfaqësuesi i posaçëm i sekretarit të përgjithshëm për Kosovën, Lamberto Zannier, qartëson se nuk janë takime, por negociata shumë të zorshme, delikate dhe komplekse.

Shefi i UNMIK-ut ka deklaruar se ai është shefi i madh në Kosovë, përderisa të jetë në fuqi Rezoluta 1244.

(Pashtriku.org / 01. 08. 2008)


_______________

Lexoni origjinalin:

Kah po shkon Kosova? A po krijohet policia etnike serbe në Kosovë?!

http://pashtriku.beepworld.de/files/kosovaneudhekryq%6008/gusht08/zanier_policia_serbe_ne_kosove_1.8.08.htm


_____________________


SHERADIN BERISHA: DIALOGU PRISHTINË - BEOGRAD PËR 6 PIKAT E BAN KI MOONIT KA NISUR NË QERSHOR 2008! (NGA ARKIVI PASHTRIKUT)

http://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=6770


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks