PERSONALITETE
e premte, 24 maj 2019

DR.MOIKOM ZEQO: VARRI I SK脣NDERBEUT

Tiranë, 15 nëntor 2018: Varri i Gjergj Kastriot Skenderbeut, ka tërhequr, ka grishur vëmendjen e shekujve dhe të njerëzve, ka fituar gati statusin e një tabuje jo vetëm për shqiptarët, por edhe për të tjerët. Si një mo...

me shumë

DR.MOIKOM MZEQO: SAMI FRASH脣RI P脣R SK脣NDERBEUN

Tiranë, 5 nëntor 2018: Në vitin 1888 Sami Frashëri botoi Kamus-ul-alam (Fjalori i Madh i Diturive), që është Enciklopedia e Parë Turke me karakter historik dhe gjeografik të përbotshëm. Në këtë kryevepër diturak...

me shumë

N脣 PES脣 VJETORIN E SHUARJES S脣 INTELEKTUALIT T脣 SHQUAR, ADNAN ABRASHI!

Pashtriku.org, 3 nëntor 2018: (Në pesë vjetorin e vdekjes!) - Sot në mbrëmje bëhen pesë vjet nga shuarja e intelektualit tonë të shquar, Adnan Abrashi (1957-2013). Ishte jurist, publicist, kryeredaktor i portalit 'Syri3', producen i Tv'opinion...

me shumë

ADNAN ABRASHI, NJERI ME VLERA T脣 LARTA NJER脣ZORE E KOMB脣TARE

Prizren, 3 nëntor 2018: (Në pesë vjetorin e vdekjes!) - Sot mbushen pesë vjet nga vdekja e Adnan Abrashit (1957-2013): jurist me profesion, publicist e producent televiziv, pronar i galerisë “Vatra”, autor librash, kryetar i shoqatës “Ve...

me shumë

ISMAIL ARSLLANI: SHEH MUSTAF脣 TETOVA, STRATEGU I LIDHJES S脣 PRIZRENIT (1878)

Tetovë, 2 nëntor 2018: Në gjurmë pas kolosit shqiptar, strategut dhe njeriut të dytë (nënkryetarit) të Lidhjes së Prizrenit (1878), Sheh Mustafë Tetova (1800-1893), do të gjejmë pasardhës edhe sot në Tetovë, t&eum...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: JOANA E DURR脣SIT

Tiranë, 23 shtator 2018: Sinops për një roman historik. Shekulli XIV. Kaos ngjarjesh. Midis Romës dhe Avinjonit. Femra kapricioze Joana e Durrësit ndjell tragjedi dhe rrufe. Dinake dhe e rrezikshme. Shpërthyese. Duke rilexuar Marin Barletin, k...

me shumë

THANAS L.GJIKA: N脣 FESTA KRISHTLINDJESH ME LAZ脣R RADIN

Boston, SHBA, 17 shtator 2018: (Në vend të portretit për kosovarin e pamposhtshëm Lazër Prend Radi) - Në sallën shkencore të Bibliotekës Kombëtare në vitin 1992-'93 më ra në sy një fytyrë e re. Ishte një burr...

me shumë

PROF. DR. TEUTA SHALA- PELI: KONTRIBUTI ATDHETAR I GRUAS SHQIPTARE - PAR脣 N脣N PRIZMIN E STUDIMEVE T脣 PROF.DR. SABILE KE脟MEZI-BASHA

Prishtinë, 10 shtator 2018: ("Fjalë e mbajtur në konferencën shkencore “40 Vite veprimtari shkencore e krijuese të Prof. Dr. Sabile Keçmezi-Basha") Duke ju referuar krijimtarisë shkencore të Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha,...

me shumë

ELIFE LUZHA: MEHMET HAJRIZI, PRIJ脣S I SHQUAR I L脣VIZJES P脣R LIRI DHE BASHKIM KOMB脣TAR

Prishtinë, 2 shtator 2018: Një ditë të ngrohtë gushti, bashkë me Mehmet Hajrizin, shkuam në Vushtrri, për të marrë pjesë në paraqitjen që po i bëhej librit “Arsimi në Strofc dhe në fshatrat përreth...

me shumë

PROF.MEHMETALI REXHEPI: IN MEMORIAM - BISLIM PIREVA (1946-2018)

Gjilan, 1 shtator 2018: E nderuara familje e ngushtë dhe e gjerë Pireva! Gruaja e kurorës dhe jetës së Prof. Magjistër Bislim Pireva! Djem dhe vajza të çmuara! Vëllezër, nipa e mbesa të Bislimit! Miq e shokë, ish nxë...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks