SHKRIMI
e martë, 18 qershor 2019

“LA MARSEILLAISE” NË MBROJTJE TË SHQIPTARËVE (1880)

Francë, 27 Tetor 2018: “L’Intransigeant” ka botuar, të mërkurën e 29 shtatorit 1880, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me reagimet e shtypit francez mbi pushtimin e Ulqinit, ku bie në sy veçanërisht reagimi i “La Marseillaise”, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

La Marseillaise ndihet e indinjuar që qeveria jonë pranoi të ndërhyjë në demonstratën detare, qoftë edhe thjeshtë si një spektatore e ekzekutimit të frikshëm të një populli.

“Ne, që dolëm nga tmerret e pushtimit dhe të copëtimit, që ne të jemi të detyruar të bashkëpunojmë në shtypjen e patriotëve shqiptare, sa më shumë të mendojmë, aq më pak mund ta besojmë, dhe indinjata jonë është e pakufizuar kundër të ashtëquajturve diplomatë që na hodhën në këtë aventurë të çmendur dhe të neveritshme.

Ne, në emër të nderit francez, i vënë në rrezik, kërkojmë që flota jonë detare, aktualisht në Ulqin, nën komandën e zëvendës-admiralit Lafont, të lërë ujërat e Adriatikut dhe të kthehet në Francë.”

Shohim se paralajmërimet e shtypit nuk kanë munguar ndaj ministrave të Republikës. Nëse ata këmbëngulin që ta hedhin Francën, pavarësisht saj, në një aventurë të jashtme, ku ajo nuk do të gjejë asgjë përveç turpit – për të mos thënë më shumë – kjo do të jetë një shkelje e parimeve demokratike dhe një akt tradhëtie i lartë.

Nga Aurenc Bebja, Francë - (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania).Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks