SHKRIMI
e premte, 26 prill 2019

MSc.ALBERT HABAZAJ: IKU PROFESOR MELEQ SKËNDAJ - NJË MODEL I ARSIMIT SHQIPTAR

Vlorë, 24 korrik 2018:

PROFESOR MELEQ SKËNDAJ I PËRKET PAHARRIMIT 1)

Modeli shembullor i mësuesit me dritë

Meleq Skëndaj na la për të qënë gjithmonë me ne. Me dhembje po shkruajmë këtë lajmërim morti për një nga dritanët e pashuar të dijes, profesorin e shquar të matematikës në Vlorë. Nuk gjejmë fjalë të shprehim trishtimin dhe dhimbjen tonë për profilin e profesor Meleqit. Profesor Meleq Skëndaj lindi nga nënë Erveheja dhe babë Hairo Laze më vitin 1936 në Tërbaç të Vlorës në derën e madhe të Skëndojve të njohur në krahinën e Lumit të Vlorës, Labërisë e më gjerë për histori, kulturë e arsim.


Profesor Meleqi i përket asaj plejade të artë të Mësuesve të Dritës, që i dhanë edukimit të brezave mendimin e kthjellët e aq të thellë, që i falën mirësisë qytetare shpirtin e pastër e aq të zjarrtë.

Profesor Meleqi është profesor i profesorëve tanë.- Meleq Skëndaj -


Profesor Meleqi ka bërë e botuar tekstet e matematikës, kur ende s'ishin "rritur" profesorët e sotëm me karton. Profesor Meleqi ishte një mal i lartë dinjiteti intelektual e atdhetar, një det i gjerë fisnikërie, një fushë e pamatë thjeshtësie. Ngelet vërtet madhështor në thjeshtësinë e tij që shndrit tejembanë e kullon hojet e humanizmit nga mjalti universal që mbushte atë shpirt vital të të paharrimtit tonë shkëlqimtar Meleq Skëndaj. Në rrjedhat e kohës, Tërbaçi e ka shkruar me nder emrin e tij të përveçëm në historinë shqiptare. Në Tërbaç, Skëndojt janë një Medalje e Artë. Halim Xhelo e Ibrahim Aliu, bij të Skëndue, ishin 2 nga 10 mësuesit e parë Tërbaçiotë kur u hapën shkollat e para shqipe gjatë kohës së Ismail Qemalit (1913). Laze Malo, bir i këtij fisi ishte burrë zakoni, kuvendar e gjykimtar i shquar në krahinë, mik i Plakut të Bardhë të Flamurit. Beqir Selimi, bir i Skëndue, ish- komandant i Çetës së Tërbaçit gjatë LANÇ u shndërrua nga të parët yll i pashuar lirie. Kujtim Mici (Skëndoj) ishte dhe ngelet Dragoi i këngës labe, mësuesi dhe drejtori i shkollës tetëvjeçare "Halim Xhelo" Tërbaç, fatmirësisht dhe imi, Vigani drejtues i Grupit të Madh të Tërbaçit me funksionimin e Organigramës folkorike, etnokulturore e polifonike. Profesor Meleq Skëndaj, bir i stafetës së lartë të këtij fisi ballëbukur është Modeli shembullor i Mësuesit me Dritë. Ai ishte Mësues i Popullit edhe pse këtë titull nuk e pati, por Vlora e tij e vlerësoi “Personalitet i shquar i Qarkut” dhe “Mirënjohje e Qytetit”. Ai ishte Mjeshtër i Madh edhe pse këtë dekoratë nuk e mori. Profesor Meleqi, kur qe, qe i të gjithëve. I dhembi sa qe në gjak e kockë Arjana fatkeqe. Kur kishte nevojë, iu përgjigjën vajza, Kela dhe dhëndrri, Gaz Manaj i koculiot. Meleq Skëndaj, që për fat rridhte nga fisi tradicionalisht patriot i Skëndue, ishte një ndër themeluesit e arsimit progresiv. Ai është se s'ka ikur. Është me ne, në zemrat tona, me emrin e tij të dielltë, me veprën e tij të përkryer. I dritëroftë emri i gdhendur me gërma mirënjohjeje në kujtesën tonë!

1) Fjala e lamtumirës për në banesën e fundit e Mësuesit Meleq Skëndaj. Babicë, Vlorë 19.07.2018


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks