SHKRIMI
e premte, 19 korrik 2019

SHERADIN BERISHA: SONTE NË RTK TRANSMETOHET DOKUMENTARI

Pashtriku.org, 01. 09. 2015: Me rastin e 17 vjetorit të Betejës së Lavdishme të Ushtrisë Ҫlirimtare të Kosovës në Vërri të Prizrenit (1 - 4 shtator 1998) Radi Televizioni i Kosovës (RTK) transmeton - Dokumentarin "PISHTARI I LIRISË", kushtuar DËSHMORIT TË KOMBIT XHEVAT BERISHA.

Dokumentari transmetohet në:


- RTK4 në ora 20:00 dhe në

- RTK1 në ora 23:30 (në rrjetin tokësor dhe atë satelitor)

***


PËRMBAJTJA E DOKUMENTARIT:

- Kush ishte Xhevat Berisha;

- Veprimtaria shumëdimensionale e Xhevat Berishës, në arsim, në organizimin e demonstratave të viteve 1989 - 90 në Prizren, aktiviteti i tij në Pajtimin e Gjaqeve, në Frontin e Rezistencës Kombëtare, etj,

- Si u themelua Njësiti i parë i UҪK’së në Prizren?

- Kush ishin anëtarët e Njësitit të UҪK’se në Prizren që mbanin lidhje me bashkëveprimtarët e tyre në Mërgim?

- Si u vunë kontaktet e para të Njësitit te UҪK’së në Prizren me anëtarët e Sektorit të Veçantë për Armatim (anëtarë të SHP të UҪK’së) që vepronin në Shqipëri?

- Në çfarë rrethanash u burgos drejtuesi i Njësitit të UҪK’së , Xhevat Berisha dhe shokët e tij (shkurt 1998)

- Si u fuqizua UҪK’ja pas daljes se Xhevat Berishës (maj 1998) nga burgu dhe kthimit të bashkëveprimtarëve të tij nga Shqipëria dhe shtetet perëndimore?

- Si u themelua Shtabi Lokal i UҪK’së në Prizren me seli në Jeshkovë të Vërrinit dhe kush ishin anëtarët e këtij Shtabi?

- Ҫfarë pozite komanduese kishte Xhevat Berisha në këtë Shtab, (i cili me vonë u shndërrua në Shtab të Brigadës 125 të ZO të Pashtrikut)?

- Cila ishte Zona e Lirë vepruese e UҪK’së në Prizren?

- Si u furnizua me armatim UҪK’ja në Prizren, nga pikat logjistike në Koretnik/Pikëllim dhe Pashtrik - gjatë verës 1998?

- Kush i mbante kontaktet me Shtabin Lokal të UҪK’së në Jeshkovë gjatë kohës së furnizimit me armatim?

- Si i mbante kontaktet Xhevat Berisha me SHP të UҪK’s - në Likoc të Drenicës?

- Si u përballuan ofenzivat e forcave ushtrake - policore serbe në korrik - gusht 1998 nga UҪK’ja në Prizren?

- Si udhetuan Xhevat Berisha me Komandant Remzi Ademajn - Petritin,… për në SHP të UҪK’së dhe në çfarë rrethanash u zhvillua beteja e përgjakshme më 15 gusht 1998 te udhëkryqi i Nashecit (afër Prizrenit), gjatë kthimit të tyre nga Drenica, (ku në këtë betejë vritet Komandant Petriti)?

- Si u zhvillua Beteja e Lezit me 1 shtator 1998, deri në rënien dëshmorit të Kombit Xhevat Berisha me 13 bashkëluftëtarët e tij?

(…)


Dokumentarin e përgatitën:

- Autor: Sheradin Berisha

- Tekstin e lexoi: Festim Kabashi

- Montazhi: Lendi Susuri

- Muzika: Mendim Elezkurtaj

- TV'OPINION, Prizren.kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks