SHKRIMI
e mërkurë, 05 gusht 2020

REXHEP KASUMAJ: ANSAMBLI PARTIAK I PRESIDENTIT...

Berlin, 9 Maj 2020: (Brilantinët e Isait)

1.

"Qytetari (dmth. populli) nuk vendos kush qeveris vendin."

Kështu thotë Mustafa. I përjetshmi i të gjithë flamujve. Me gjasë, ka nisur të shfaqë shenja vegimesh. I bëhet se është akoma në mesnatën e epokës së komunizmit. Aherë kur qytetari votonte e nuk zgjedhte. As ky atëbotë nuk ishte zgjedhur. Ishte imponuar ndesh me interesin politik kombëtar.


A nuk ishte i tillë duke qenë pjesë e kabinetit mëkëmbës të Millosheviqit, viti 1989, në Prishtinë?

2.

"Formimi i qeverisë së re nuk është në kundërshtim me kushtetutën."

Ja, përsëri Isai dhe dredhkat e tij.

Po nëse ishte i bindur për këtë rregullshmëri, aherë pse kërkonte pas mocionit ndryshimin e kushtetutës për t'i hapur udhë qeverisë ilegale?

(Anatomia e një përbetimi dhe ansambli i lehjeve misionare)

1.

Nga kori i partive të Thaçit (pdk, ldk, aak, nisma etj.) akuzojnë VV-në për majtizmin e saj.

Po përse? Dhe ku qëndron e vërteta?

E para, është legjitimiteti. Të jesh i majtë është një traditë, ideologji dhe kulturë politike libertare e Europës. Kur do të bombardohej Serbia, viti 1999, gati e gjithë panorama politike e Europës ishte e majtë. Dhe Berlini i SPD- së dërgonte për herë të parë trupa e avionë jashtë tokës gjermane.

Dhe e dyta: adresanti. Kush merr mundimin të qarkullojë të tillë goditje të ultë?

E bëjnë këtë tradhëgimsat e Lidhjes së komunistëve jugosllavë dhe komisarët e grupimeve marksiste leniniste të Kosovës. Veçse tani të trafikuar në të djathtë, për të fshehur gjurmët e gjenealogjisë.

Çfarë hipokrizie!

2.

Spastrimet janë shumëftyrëshe: etnike, fetare, politike. E të tjera.

Kompanjonët e Ansamblit ( hiq Ramushin që aderon gabimisht aty) e kanë të njohur këtë përvojë. Isai, madje, farkues e zbatues zelltar i saj. Përtej akoma. Mbi të rëndojnë, jo vetëm kulisat e aparatçikut, por dhe gjaku i të rënëve në mbrojtje të Kosovës...

Por që të organizohet kopeisht një ndërmarrje totale për spastrim-ndalimin e një partie të tërë në kohë demokracie, të quajtur VV-je, s'kisha besuar kurrë.

Në fakt, pikërisht ky rrjedhon të jetë misioni i Besëlidhjes së re të ansamblit presidencial.

I mneron barometri politik i pulsit popullor. Ndaj s'duan matje vote, sepse humbja, si dielli, përhihet në horizont. E bashkë me të perandoria private me emrin e lodhur Kosovë.

E kishin nisur me inkriminimin e Opozitarizmit të saj, pastaj me mortin e harruar në një qeli burgu në Prizren, për të vijuar me përbetimin e "Syrit" e, tutje, me vjegën e amerikanizmit të shpifur dhe, tani së fundmi, me një vdekje civile, të pafaj e të dhimbshme në konviktin studentor!

Anatomia e përbetimit ka, që këtej, një të vetmin objektiv madhor: ose kontrollin, ose zhbërjen, ose ndalimin e saj.

Tani s'mund t'mos pësëris urtinë e mendjes supreme: duke hapur gropa, sëmuren varrmihësit vetë..!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks