SHKRIMI
e hënë, 16 korrik 2018

DR.ABDULLA MEHMETI: POLITIKA DHE MORALI

Tetovë, 11 korrik 2017: Mungesa e guximit për t'i kërkuar falje publike palës së dëmtuar është ofendim dhe qyqari! Vetëvrasja (edhe ajo politike) ndalohet nga çdo fe, sipas parimeve morale dhe të krenarisë tonë tradicionale kombëtare.

A ka kërkuar falje publike deri më sot, ndonjëri nga politikanët shqiptarë në Maqedoni, për dështimet kapitale me pasoja afatgjata dhe të pariparueshme në shumë sfera, sidomos në ato politike, ekonomike dhe kulturore?

A e dinë këta politikanë se gjithçka është e regjistruar në shiritin e kohës, në formë të shkruar, të folur dhe në memorien e kësaj popullate?

A e dinë këta politikanë se kolegët e tyre maqedonas, disa armiq të përbetuar të shqiptarëve, përfshirë edhe ish kryetarin e shtetit, Gligorov, ish kryetarin e Kuvendit republikan, Andov, ish ministrin e Punëve të brendshme, Fërçkovski, ish kryetarin e Qeverisë, Georgievski, për disa raste të veçanta u kanë kërkuar falje publike shqiptarëve për qasjen e gabuar ndaj tyre në të kaluarën?

Çfarë ka intelektuale, burrërore, patriotike në këtë qasje mospërfillëse, të papërgjegjshme, injorante, të disa politikanëve shqiptarë të derisotëm ndaj çështjeve të pazgjidhura për të drejtat e natyrshme të popullit shqiptar në Maqedoni?

Përgjithësisht, kjo sjellje dëshmon për mungesë të theksuar të moralit dhe ndërgjegjes kombëtare tek ata, të cilët jo vetëm që i kanë dëmtuar interesat e shqiptarëve dje, por paturpësisht vazhdojnë t'i dëmtojnë edhe sot.


(11.VII.2017)kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks