SHKRIMI
e hënë, 18 shkurt 2019

NJOFTIM PËR VETERANËT E ISH'LPK'së, ISH'FONDIT 'VENDLINDJA THËRRET'...

St.Gallen, 29 qershor 2018: Të nderuar bashkëveprimtarë të ish-LPK-së, ish-Fondit “Vendlindja Thërret” e gjithë ju kontribues në luftën çlirimtare të UÇK-së,

Jemi në prag të pushimeve verore andaj gjatë qëndrimit në vendlindje ju këshilloj të shkoni e të pajiseni me çertifikatat përkatëse të veteranit luftëtar, pjesëtarë e pjesëmarrës i UÇK-së përmes zyrës së veteranëve.

Çertifikatën e veteranit pjesëtarë i UÇK-së, (për gjithë strukturën organizative të ish-LPK-së, ish-Fondit “Vendlindja Thërret” e kontribuesve tjerë në sektorë të ndryshëm.) Ata që nuk kanë aplikuar të marrin me vete dokumente e dëshmi që vërtetojnë organizimin në këto ish-struktura dhe dëshmitë e kontributeve personale dhe të grumbullimit të mjeteve. Edhe ata që kanë aplikuar është mirë të marrin me vete kopjen e aplikimit e dëshmitë, sepse aplikacionet janë në prokurori.

Të gjithë kontribuesit në ish-Fondin “Vendlindja Thërret” dhe forma tjera që kontribuan me 1000 e më shumë Franga zvicerane ose 1000 Marka gjermane, apo me mjete të tjera, të paraqiten te zyra e veteranëve e të pajisen me çertifikatën e veteranit pjesëmarrës i UÇK-së.

Në proces është edhe përgatitja e Mirënjohjes për kontributin e klubeve, shoqatave, bizneseve e gjithë institucioneve tjera që kontribuan me mjete e në grumbullimin e mjeteve për çlirimin e Republikës së Kosovës, ata që duan mund të pajisen që tani me çertifikatën e pjesëmarrësit.

Urime, shëndet e t'i gëzoni çertifikatat e veteranit të UÇK-së e të jemi krenarë deri në frymën e fundit për vlerat e përbashkëta që krijuam me dëshmorët e invalidët që dhanë më shumë se ne, dhe të insistojmë t'i ruajmë e afirmojmë këto vlera. E të jemi krenarë gjithashtu me brezin e ri që përmes aktiviteteve në sport, muzikë e të gjithë fusha tjera në atdhe, apo kudo qoftë në botë, na bëjnë krenar me arritjet e tyre.

LAVDI DËSHMORËVE TË UÇK-së

NDERIM INVALIDËVE E GJITHË VETERANËVE TË UÇK-së

Bashkëveprimtari juaj që shpreson se arriti të kryej deri diku përgjegjësinë që morri para bashkëveprimtarëve dhe komisionit të verifikimit të veteranëve të UÇK-së.

Agush Buja, St. Gallen - Zvicër, 28. 06. ‘18


 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks