SHKRIMI
e hënë, 17 qershor 2019

LIRI LOSHI: SHKATËRRUESIT E SHTETIT JANË TRADHËTARË!

Kanada, 12 shkurt 2019: Nëse ju keni qeverisur keq me Kosovën duke përmirësuar ekonominë tuaj private në dëm të ekonomisë së përbashkët shoqërore;

Nëse ju keni shumëfishuar postet me zëvendësministra dhe këshillëtarë në qeveri vetëm për t’i akomoduar njerëzit e familjes dhe partisë;


Nëse ju paguheni dy e tri herë më shumë se një mjek specialist, se ekspertë të fushave tjera dhe po aq herë më shumë se një koleg i juaj në rajon;

Nëse ju keni futur në punë militantët e partive tuaja dhe familjarët tuaj duke i veçuar nga konkurrenca ose privilegjuar ata në mënyra të ndryshme;

Nëse ju keni zbritur nën çdo nivel cilësinë në drejtësi, shkolla dhe mjekësi;

Nëse ju e keni bërë Kosovën vend jo atraktiv për rininë;

Nëse për juve doganat janë “fabrika parashë” që mbajnë buxhetin që shteti të mos kollabojë e fabrikat e vërteta jane bërë gërmadha, ndërkohë që mijëra qytetarë nuk kanë një punë dhe e kanë të rrezikuar ekzistencën e tyre;

Nëse ju keni penguar investitorët e brendshëm dhe të jashtëm për të realizuar projektet e tyre që do ta ulnin papunësinë dhe përmirësonin ekonominë, pse ata nuk kanë pranuar t’ju japin juve mito dhe haraç;

Nëse ju i keni futur në universitete, në postë, në televizion, në aeroport e gjetiu, gratë, vëllezërit dhe fëmijët tuaj pa kriterin e dijes dhe përvojës adekuate, ndërkohë që talentët e vërtetë i keni lënë në rrugë;

Nëse ju keni bërë, apo keni lejuar falsifikimin e diplomave, titujve akademikë dhe shkencorë;

Nëse ju mbushet listat me veteranë të rrejshëm qoftë duke marrë mito nga ta, qoftë duke bërë kontrata votash, qoftë pse ishin familjarë tuaj;…


Puna e parë që ju duhet ta bëni është që ta mësoni serbishtën dhe alfabetin çirilik dhe të filloni të shkruani e të komunikoni serbisht që të dukeni edhe formalisht ata që jeni, sepse në përmbajtje nuk keni asnjë dallim prej okupatorëve të Millosheviqit.

E ardhmja nuk do të ju trajtojë ndryshe, pos si invadues, agresorë dhe tradhëtarë! Pavarësisht kush ishit dhe nën çfarë maske erdhët kur e kapet shtetin, a ishit proserbë, demokratë, heronj apo çlirimtarë! Të gjithë do të trajtoheni një ditë edhe moralisht, edhe ligjerisht si keqbërës, apo kriminelë. Nuk e them kot, por e di se besoj fuqishëm në ardhmërinë e shtetit të vërtetë dhe në pastërtinë e gjeneratave të reja mbi supet e secilës qëndron ardhmëria e vërtetë. Kur pas ngecjeve të gjata gjerat fillojnë të lëvizin, ato lëvizin shpejt dhe furishëm. Kjo do të bëjë që ju ta keni fundin e keq!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks