HISTORI
e premte, 19 korrik 2019

MEHMET HAJRIZI: 'LIRIA' ORGAN I OMLK-së (14)

Pashtriku, 18 Korrik 2019: 3.6 GRK: Materiale Në “Zëri i Kosovës”, “Pararoja”, “Liria”, në materialet interne të Organizatës dhe në traktet e shumta që shpërndaheshin në vendbanime, në instituc...

me shumë

XHAFER DURMISHI - SKENDERI: IBRAHIM KELMENDI - 'NUK JAM DUKE E KUPTUAR JUSUFIN PËR KËTË LLOJ DEZINFORMIMI'(4)

Pashtriku, 18 Korrik 2019: 11.Lajthitje e mendësi skandaloze! Ibrahim Kelmendi: ”Lajthitje e mendësi skandaloze! Po e përsëris edhe një herë, edhe shumë herë: Nëse kjo letër dësh¬¬mohet se është au...

me shumë

EXCELSIOR (1913) / RRËFIMI I DUKËS SË MONTPENSIER-IT NË DITARIN E TIJ: 'JA PSE E MORA ISMAIL QEMALIN NË VLORË DHE E DËRGOVA NË BRINDISI. JA KUSH E SHOQËROI'

Francë, 15 Korrik 2019: “Excelsior” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me rrëfimin e Dukës së Montpensier-it mbi udhëtimin e tij në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, ...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: ZGJERIMI I RADHËVE NË ORGANIZATË (13)

Pashtriku, 15 Korrik 2019: 

3.5 Zgjerimi i radhëve 3.5.1 Baza shoqërore e Lëvizjes Qëllimi programor i Organizatës dhe karakteri çlirimtar i luftës që ajo përgatiste, presupozonin zgjerimin dhe masivizimin e saj...

me shumë

XHAFER DURMISHI - SKENDERI: "IBRAHIM KELMENDI - 'JUSUFI KISHTE PËRCAKTIME TEPËR STRIKTE KUNDËR EMIGRACIONIT 'REAKSIONAR'!"(3)

Pashtriku, 15 Korrik 2019:

5.Ky fragment me ka lënë pa tekst Ibrahim Kelmendi: ”Ky fragment me ka lënë pa tekst. Nuk dua të besoj se është prodhim autentik i Jusufit.” (Gjurmë dhe fërkem, Prishtinë 2019)me shumë

DEKLARATAT E ISMAIL QEMALIT MBI TË ARDHMEN E PERANDORISË OSMANE - INTERVISTA EKSKLUZIVE ME KORRESPONDENTIN E 'L'ECHO DE PARIS' - 1909

Francë, 13 Korrik 2019: “L’Echo de Paris” ka botuar, të hënën e 25 tetorit 1909, në faqen n°3, intervistën ekskluzive të korrespondentit të saj me Ismail Qemalin, në lidhje me të ar...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: GRUPI MARKSIST-LENINIST I KOSOVËS, GMLK (12)

Pashtriku, 11 Korrik 2019: 3.1 Ristrukturim i Organizatës Organizata e mori shpejt veten sepse nuk u identifikua tërë zinxhiri, po vetëm një hallkë e tij. Por kjo hallkë ishte koka e saj dhe do të duhej kohë që t&eum...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: GRUPI REVOLUCIONAR I KOSOVËS DHE ZËRI KOSOVËS (11)

Pashtriku, 10 korrik 2019: 2.7 “Zëri i Kosovës” Organizata kishte filluar që në hapat e para të saj të përgatiste një shtyp klandestin të mirëfilltë, nëpërmjet trakteve që shpërndaheshin gjithandej ...

me shumë

XHAFER DURMISHI - SKENDERI: 'VETË DUHET T'I VRASIM SHOKËT TANË'! (2)

Pashtriku, 9 Korrik 2019: 1.Miku ynë i përbashkët Ibrahim Kelmendi: ”Të jam shumë mirënjohës që nuk e pate zhduk atë letër! E pate mundësinë. Jusufi e kishte dërguar si letër rekomandë (të mos ndodht...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: GRUPI REVOLUCIONAR I KOSOVËS - KOMITETI I STUDENTËVE (10)

Pashtriku, 7 korrik 2019: 2.3.2 Komiteti i Studentëve Ndër detyrat e para që i vuri vetes udhëheqja e GRK, ishte formimi i një organi drejtues të rinisë, i cili u quajt Komiteti i Studentëve, që si organ i GRK për Universitetin do t&eu...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks