HISTORI
e diel, 15 korrik 2018

ZĂ‹VENDĂ‹S - KONSULLI FRANCEZ NĂ‹ MANASTIR - MINISTRIT TĂ‹ PUNĂ‹VE TĂ‹ JASHTME TĂ‹ FRANCĂ‹S (1913) : 'ISA BOLETINI, ME 15 MIJĂ‹ LUFTĂ‹TARĂ‹, KA HYRĂ‹ NĂ‹ DIBĂ‹R. GARNIZONI SERB KA PĂ‹SUAR HUMBJE TĂ‹ RĂ‹NDA.'

Francë, 25 Qershor 2018: Në në faqen n° 236 të dokumentit me titull “Documents diplomatiques français, 1871-1914. Série 3,Tome 8 / Ministère des affaires étrangères. Commission de publication des documents relatifs aux orig...

me shumë

LE FIGARO (1920): SHKRESA E DELEGACIONIT SHQIPTAR DREJTUAR QEVERISĂ‹ FRANCEZE PĂ‹R AGRESIONIN SERB NĂ‹ SHQIPĂ‹RI

Francë, 15 Qershor 2018: Prestigjiozia franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të hënën e 16 gushtit 1920, në faqen n°2,shkresën e delegacionit shqiptar drejtuar qeverisë franceze në lidhje me agresionin serb në Shqipëri. me shumë

PROF.DR.HALIM PURELLKU: KOMITETI I KOSOVĂ‹S (1924-1936)

Shkup, 13 qershor 2018: KOMITETI “MBROJTJA KOMBËTARE E KOSOVËS” (1924 - PRILL 1926) Historia e Komitetit të Kosovës deri në vitin 1923 ishte tërësisht e lidhur me lëvizjen e përgjithshme çlirimtare shqiptare, por nga fund...

me shumë

FAHRI DAHRI: ÇAMËRIA(¹) NË SHEKUJT XIV, XV DHE XVI

Itali, 12 qershor 2018: Dy principata shqiptare kanë qenë zotëruese të trojeve jugore etnike shqiptare në mesjetë dhe kanë drejtuar nga viti 1358 deri në vitin 1418. I.- Despotati i Artës Kryeqyteti i despotatit ishte...

me shumë

DOKTOR DEMETRIUS ALEXANDRE ZAMBACO (1886): 'SHTATĂ‹ZĂ‹NĂ‹SIA TEK GRATĂ‹ SHQIPTARE DHE KUJDESI PĂ‹R FĂ‹MIJĂ‹N'

Francë, 11 Qershor 2018: Në dokumentin me titull “Contribution à l'étude de la femme en Orient. Dr. Zambaco, de Constantinople.”, të doktorit Demetrius Alexandre Zambaco (1832 – 1913), gjejmë një përshkrim të veçan...

me shumë

DR.LUFTULLA PEZA: TĂ‹ PA THĂ‹NAT RRETH VIZITĂ‹S SĂ‹ BRIGADĂ‹S SĂ‹ PARĂ‹ NĂ‹ PEZĂ‹ (JANAR 1944)

Golem 27 maj 2018: Në gazetën “Dita” lexova shkrimin “Armiqtë e Brigadës së Parë”, mbi rrugëtimit e kësaj brigate partizane shqiptare gjatë dimrit 1943-1944 në Shqipërinë e Mesme. Në shkrimin e shkru...

me shumë

LETRA PREKĂ‹SE E SAM LEVY't (5 KORRIK 1915): 'E NGRE ZĂ‹RIN NĂ‹ FAVOR TĂ‹ SHQIPTARĂ‹VE, PASARDHĂ‹SVE TĂ‹ DREJTPĂ‹RDREJTĂ‹ TĂ‹ PELLAZGĂ‹VE DHE PARAARDHĂ‹SVE TĂ‹ KOMBEVE EVROPIANE'

Francë, 25 Maj 2018: Gazeta zvicerane, “La Guerre Mondiale”, ka botuar me 15 korrik 1915, letrën e Sam Levy-t, ish-kryeredaktorit të “Journal de Salonique”, në të cilën gazetari i njohur ka mbrojtur asokohe interesat tona kombëta...

me shumë

LE FIGARO (1880): DEKLARATA E LIDHJES SHQIPTARE TĂ‹ PRIZRENIT PĂ‹R ULQININ DREJTUAR PĂ‹RFAQĂ‹SUESVE EVROPIANĂ‹ QĂ‹ JETONIN NĂ‹ SHKODĂ‹R

Francë, 22 Maj 2018: Prestigjiozia franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të hënën e 22 nëntorit 1880, në faqen n°2, deklaratën e Lidhjes shqiptare të Prizrenit në lidhje me qytetin e Ulqinit, drejtuar asokohe përfaqësuesv...

me shumë

NGA ARKIVI I SHTETIT: FOTOGRAFITĂ‹ E TITOS NĂ‹ ZYRAT E PARTISĂ‹ DHE SHTETIT SHQIPTAR (1948)!!!

Pashtriku.org, 21 maj 2018: Në vitin 1948, Shoqëria për Bashkëpunimin Kulturor të Shqipërisë me Jugosllavinë, merrej edhe me vendosjen e fotografive të mareshalit Tito nëpër zyrat e shtetit shqiptar. Në kohën e “miq&e...

me shumë

COMOEDIA (1928): 'AHMET ZOGU KA BĂ‹RĂ‹ PĂ‹R SHQIPĂ‹RINĂ‹, ATĂ‹ QĂ‹ ASNJĂ‹ KRYETAR SHTETI NUK KA BĂ‹RĂ‹ DERI TANI PĂ‹R VENDIN E TIJ'

Francë, 18 Maj 2018: “Comoedia” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit 1928, në faqen n°3, shkrimin e shkrimtarit, romancierit dhe gazetarit, Pierre Chanlaine, në lidhje me arritjet (sukseset) e Ahmet Zogut gjatë udhëheqjes së tij . Aurenc B...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks