HISTORI
e mërkurë, 29 mars 2017

MEHMET BISLIMI: PRANVERA E VITIT 1981

Zvicër, 11 mars 2017: Pranvera po vjen ngadalë. Si duket nuk mund të kalojë pa u hetuar “koincidenca” e vlimeve të furishme në Kosovë, që në vazhdimësi kanë ndodhur gjatë muajit mars. Që nga viti 1981 e deri t&e...

me shumë

DR. JAKUP KRASNIQI: PRANVERA SHQIPTARE '81, NJË DREJTIM I RI NË POLITIKËN SHQIPTARE

 Prishtinë, 11. mars 2017: Jemi në fillim të 36-vjetorit të PRANVERËS Shqiptare ’81, ngjarje kjo që bëri kthesën e duhur dhe në kohën e duhur në nivel kombëtar. Në përvjetor të tillë ku hapen drit...

me shumë

SHERADIN BERISHA: OPERATIVA E SHTABIT TË OPERACIONIT "SHIGJETA" - MAJ - QERSHOR 1999 (BASHKËBISEDIM ME VEPRIMTARIN AGIM SYLEJMANI) (Pjesa II)

Pashtriku.org, 7 mars 2017: "Divizioni i Kukësit dhe gjeneral Kudusi Lama ishin bartësit kryesor të luftës që zhvillohej në gjithë atë front të gjerë, aq sa ishte edhe vija kufitare Shqipëri-Kosovë... Pra, Divizioni i Kuk&e...

me shumë

SHERADIN BERISHA: OPERATIVA E SHTABIT TË OPERACIONIT "SHIGJETA" MAJ - QERSHOR 1999 (BASHKËBISEDIM ME VEPRIMTARIN AGIM SYLEJMANI) (Pjesa I)

Pashtriku.org, 5 mars 2017: "Në ditët e para të majit, sipas shënimeve të mia, ishte data 2 maj 1999, nga Kosova erdhën kolonel Bislim Zyrapi me disa ushtarakë të tjerë, Rifat Sylejmani, Nexhmedin Kastrati, Fadil Zejnullahu, Enver Rrustem...

me shumë

SHKURT 1879: PETICIONI I PREVEZËS NË MBROJTJE TË IDENTITETIT SHQIPTAR, DËRGUAR KABINETEVE EVROPIANE

Paris, 01. 03. 2017: Gazetat franceze, si «La Presse» dhe «Le Rappel», gjatë muajit prill të vitit 1879, u kanë kushtuar një shkrim të veçantë marrdhënieve shqiptaro - greke. Ato kanë botuar tekstin e peticionit (fill...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO :LEGJENDAT E QYTETIT ANTIK TË BUTRINTIT

 Tiranë, 28. 01. 2017 > 1.Legjenda e parë, Butrinti, Troja e dytë e Eneut Qyteti antik i Butrintit është një emër botëror i arkeologjisë. Më ka rënë rasti të shoh disa qytete arkeologjike të famshme si p.sh. Tr...

me shumë

DOKUMENTE ARKIVORE: KUR FAIK KONICA PROPOZON ESAT PASHË TOPTANIN NË POSTIN E ISMAIL QEMALIT (1913)?!

Pashtriku.org, 26. 01. 2017: Pas shpalljes së pavarësisë (më 28 nëntor 1912), Shqipëria kalon në momente të tjera akoma edhe më të vështira. Lufta e brendshme për zgjedhjen e formës së regjimit ndan personalitetet e ko...

me shumë

NGA KUJTIMET E HAJREDIN BEJ CAKRANIT PËR KONGRESIN E LUSHNJES (21 JANAR 1920)

 Pashtriku.org, 26. 01. 2017: Më 21 janar 1920 në një qytezë të rrethuar nga baltovinat e Myzeqesë u mbajt një prej takimeve më të rëndësishme të ekzistencës së Shtetit Shqiptar, Kongresi i Lushnjes. Një mble...

me shumë

'AQSH' PUBLIKON DOKUMENTIN QË URDHËRONTE EKZEKUTIMIN E ALI PASHË TEPELENËS

Pashtriku.org, 25.01.2017: Në ditën e vdekjes së Ali Pashë Tepelenës, Arkivi Qendror i Shtetit publikoi dokumentin që urdhëronte ekzekutimin e tij. Luani i Epirit siç u quajt Ali Pashë Tepelena, u ekzekutua me vdekje më 24 janar të...

me shumë

GAZETA 'LE MATIN' 1920: SI E SHPJEGOI NË GJYQ AVNI RUSTEMI VRASJEN E ESAT PASHË TOPTANIT

Francë, 23. 01. 2017: Më 13 qershor të 1920, në kryeqytetin francez, Esat Pasha po dilte nga hotel «Continental», i shoqëruar nga një mik dhe një mikeshë, për të shkuar në drejtim të automjetit të tij, i parkuar...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks