SHKRIMI
e shtunë, 20 tetor 2018

SHERADIN BERISHA: KOMPROMISET E KOSOVËS PËR 'ZBUTJEN' E SERBISË! (NGA ARKIVI I PASHTRIKU.ORG, NËNTOR 2008)

Pashtriku.org, 23 korrik 2017: "Të gjitha ato vende që i prinë mbështetjes për shpalljen e pavarësisë së mbikëqyrur më 17 shkurt (2008), dhe të cilat menjëherë e njohën këtë pavarësi, nuk i ndihmuan aspak Kosovës për mbrojtjen fizike të integritetit territorial dhe pengimin e Serbisë për kontrollimin e territorit të Kosovës. Duke e lënë Kosovën pa mbrojtje ushtarake dhe krejt të varur prej trupave të NATO-s dhe politikës së UNMIK-ut, këto shtete lozën spektatorin përderisa Serbia e konsolidoi praktikisht kontrollin e saj mbi veriun e Kosovës." - kështu kam shkruar në një shënim (më 12 nëntor 2008) në kuadër të serisë së shkrimeve "Kah po shkon Kosova"!

Në vijim lexoni të plotë këtë shkrim:

Kah po shkon Kosova?!

Kompromisi i ardhshëm që të „zbutet“ Serbia!


Javën e kaluar, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer bëri një vizitë të shkurtër në Kosovë, pas të cilit erdhi edhe Ministri i Jashtëm britanik, David Milliband. Këto vizita po ndodhin në vazhdën e përpjekjes ndërkombëtare për ndërtimin e trysnisë në drejtim të një tjetër kompromisi kah i cili po shtyhet Kosova. Pasi bëri një sërë kompromisesh për arritjen e pavarësisë së cunguar dhe Planin e Ahtisaarit, Kosovës tash po i kërkohet të lëshojë pe lidhur me Planin e Ahtisaarit për ta pranuar propozimin e Ban Ki-moon-it për ndarjen institucionale të Kosovës. Prandaj, Kosovës po i kërkohet pranimi i misionit evropian të EULEX-it për sundimin e ligjit dhe rendit, por i cili nuk do ta pranonte pavarësinë dhe kushtetutën e Kosovës! Përveç të qenit kërkesë absurde që politikanëve t'ua lypësh miratimin e një misioni që nuk do të zbatojë ligjet për të cilat ata u pajtuan (por pa e pyetur popullin), kjo mbi të gjitha është edhe jopraktike. Kjo do të thotë që qeverisja në Kosovë do të bëhet edhe më e ndërlikuar kurse zhvillimi edhe më i pamundshëm.Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer dhe Ministri i Jashtëm britanik, David Milliband, nëntor 2008/


Të gjitha këto kompromise Kosovës po i kërkohen vetëm e vetëm që të zbutet Serbia. Të gjitha ato vende që i prinë mbështetjes për shpalljen e pavarësisë së mbikëqyrur më 17 shkurt (2008), dhe të cilat menjëherë e njohën këtë pavarësi, nuk i ndihmuan aspak Kosovës për mbrojtjen fizike të integritetit territorial dhe pengimin e Serbisë për kontrollimin e territorit të Kosovës. Duke e lënë Kosovën pa mbrojtje ushtarake dhe krejt të varur prej trupave të NATO-s dhe politikës së UNMIK-ut, këto shtete lozën spektatorin përderisa Serbia e konsolidoi praktikisht kontrollin e saj mbi veriun e Kosovës. Kulmimi i këtij qëndrimi fatal ndërkombëtar qe lejimi i mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë brenda Kosovës dhe mosndërmarrja e asnjë veprimi nga ana e bashkësisë ndërkombëtare jashtë dhe në Kosovë për pengimin e këtyre zgjedhjeve. Si rezultat i kësaj, Serbia e institucionalizoi kontrollin e saj brenda në Kosovë politikisht dhe simbolikisht.

Bashkësia ndërkombëtare nuk pati kurrfarë shkopi kundër Serbisë. Kosova kurrë nuk ka pasur rastin të veprojë për mbrojtjen e interesave të veta, por gjithnjë ka qenë dhe ka mbetur peng i interesave ndërkombëtare të shprehura nëpërmjet UNMIK-ut dhe misionit të BE-së. UNMIK-u gjatë këtyre nëntë viteve të shkuara asnjëherë nuk e ka pasur vullnetin e mjaftueshëm për shpërbërjen e strukturave paralele. Kurse këto nëntë muajt e fundit bashkësia ndërkombëtare thjesht ka çuar duart para duke shikuar e patrazuar përpjekjen e suksesshme të Serbisë për forcimin e pozitave të saj nëpër territoret e banuara me serbë brenda Kosovës. Serbia e ka shfrytëzuar situatën maksimalisht duke ndërtuar një realitet të ri në terren. Pas kësaj tash po i kërkohet Kosovës jo vetëm të bëjë kompromis, po edhe vetëvrasje: pranimi i një misioni evropian që nuk na njeh, dhe pranimi i ndarjes me një tjetër emër. /Pashtriku.org, 12 nëntor 2008/

_______________

Lexoni origjinalin:

Kah po shkon Kosova?!

Kompromisi i ardhshëm që të „zbutet“ Serbia

Pashtriku.org, 12 nëntor 2008

http://pashtriku.beepworld.de/files/kosovaneudhekryq%6008/nentor08/kompromisi_ardhshem_12.11.08.htm____________________

SHERADIN BERISHA: KAH PO SHKON KOSOVA? DUHESH ME QENË IDIOT E I PADINJITETSHËM, PËR TË THËNË SE DO TË JETË ҪDO GJË OK!

http://pashtriku.org/index.php?kat=43&shkrimi=6752


***

SHERADIN BERISHA: PAVARËSIA E PLOTË E KOSOVËS AS QË MUND TË IMAGJINOHET ME REZOLUTËN 1244! (NGA ARKIVI - DHJETOR 2007)

http://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=6769


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks