SHKRIMI
e enjte, 23 maj 2019

GJURMË HISTORIKE: NJË FTESË E RRALLË E ISMAIL QEMALIT PËR LUIGJ GURAKUQIN

Pashtriku.org, 10 tetor 2018: Kjo ftesë nuk mban datë por duhet të ketë qenë përpara shpalljes së Pavarësisë. Vërtetë projekti i madh i themelimit të shtetit shqiptar kaloi përmes fuqive të mëdha por atë e shpallën vetë shqiptarët.

I pari ishte Ismail Qemali, për të cilin duhen dhjetra libra t'ia njohësh historinë e jetës. Por zgjuarsia për të zgjedhur bashkëpunëtorët dhe mbajtur ekuilibrat ka qenë një nga cilësitë më të mira të tij.

Një prej tyre ishte Luigj Gurakuqi, një personalitet i dijes dhe kulturës shqipe, katolik shkodran i sërës së lartë dhe ai që u bë krahu i djathtë i Ismail Qemalit në shpalljen e Pavarësisë, por Gurakuqi është edhe shkruesi i tekstit të proklamatës, më 28 nëntor 1912.

Dhe Ismail beu e fton Luigj Gurakuqin nëpërmjet një miku për një darkë në hotelin ku qendronte në Paris.

Ishin kohë të mëdha për Shqipërinë të cilën po e bënin njerëzit e mëdhenj të saj.

E tronditshme është koicidenca që të dy themeluesit e shtetit shqiptar, si Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi u vranë në Itali, 7 dhe 12 vjet pasi ata themeluan shtetin shqiptar.

I pari u helmua në 1919 në Peruggia, ndërsa Luigj Gurakuqi u vra në 1924 në Bari, të dy në komplote me një bashkëpunim me shqiptarë.

E trishtueshme është që kombi ynë nuk i ka ruajtur bijtë e vetë më të mirë.

Teksti i letrës

Zoti i ndershëm

Të lutem të urdhërosh me zotin Gurakuqi sonte per darkë në otel (hotel), u pres për bukë.

Juj për jetë


Ismail Kemal (Ismail Qemal Vlora)

__________

Shkruar nga Roland Qafoku/mapo/al/


 kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks